Visste du att bläckfiskar är utomjordingar, att de faktiskt kommer från rymden. Jag vet, det låter som en dålig science fiction-film från Hollywood.
Men det är faktiskt huvudargumentet bakom en forskningsartikel som publicerats i ”Progress in Biophysics and Molecular Biology” en peer-reviewed tidskrift.
Med titeln Cause of the Cambrian Explosion – Terrestrial or Cosmic?, gräver studien djupare i livets ursprung på jorden.
Enligt studien ska livet ha börjat tack vare ett regn av retrovirus, som bokstavligen föll från yttre rymden.
Dessa retrovirus adderades sedan till nya DNA-sekvenser hos jordlevande organismers genom, vilket drev på förändringen av mutationer.
Studien hävdar att bläckfiskar är utomjordingar….

Nu börjar saker och ting bli riktigt intressant, studien börjar diskutera hur bläckfiskar kom till jorden.
Man menar att vissa bläckfiskarter kom till planeten genom att falla från rymden, frusna i ett slags vakuum.
”Därför bör man inte bortse från möjligheten att kryokonserverade bläckfisk- och/eller bläckfiskägg kom i isiga bolider för flera hundra miljoner år sedan”.
Författarna säger att bläckfisken och andra varelser drar nytta av biologiska egenskaper som verkar ha härletts från ”någon typ av preexistens.”
Tanken på att liv har sitt ursprung bortom jorden är inte precis ny. Men detta är nog första gången som forskare på allvar hävdar att bläckfiskar kommer från rymden.
Fått forskare något att grubbla över

Det är verkligen en kittlande tanke, och även om det låter som en absurd idé, så är det ju så att vi fortfarande inte vet allt om livets ursprung.
Men studien lyckas inte överträffa någon av de andra studierna eller teorierna som publicerats, skriver BGR.
Keith Baverstock, medicinsk forskare vid ”University of Eastern Finland”, granskade uppsatsen.
I sin recension konstaterade Baverstock förvisso att det verkligen finns en del bevis som gör avhandlingen rimlig.
Men han sa att det inte är så vetenskapen går framåt.” Eftersom så mycket av bevisen inte är definitiva, bidrar avhandlingen bara ytterligare till mysteriet kring livets ursprung”.
”Faktum är att ingenting i studien verkligen hjälper oss att bättre förstå historien om livet på vår planet”.
”Den lägger bara till fler gåtor till den redan överfulla massan av teorier som lagts fram under årens lopp, säger Keith Baverstock.
Ändå finns det något kittlande med att bläckfiskar skulle komma från rymden, för visst påminner de lite om vår bild av aliens…
Introbild – Image by edmondlafoto from Pixabay